Geçmiş yazılarımızKöşe yazısı

^^ Herkese merhaba,
Ben Joana. Ben Çinliyim. Bugünden itibaren her hafta sitemiz www.cincedersim.com ’da yazı yazacağım.

Ve bu arada eğer Çince hakkında bazı sorularınız olursa bana e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. E-postamız: cincedersim@gmail.com

Bugün sizlerle paylaşmak istediğim yabancıların Çince öğrenme konusunda yaşadığı gülümseten ve ilginç bir olay.

Çincede "娘(niáng)" ve "妈(mā)" kelimelerinin anlamları "ANNE" dir. Bir gün Çin’e Çince öğrenmek için giden bir yabancı okulda çok güzel bir Çinli kız görmüş ve bu kıza bir aşk mektubu yazarken, Çince "kız" kelimesini nasıl yazacağını unutmuş ve "姑(gū)娘(niáng)"yazması gerekirken "姑(gū)妈(mā)" yazmış.

Mektubunun başı şu şekildeymiş. "亲爱的姑妈....."(Sevgili teyzem)

Evet, oldukça komik bir hikaye.

Çincede, "kız" kelimesi "姑(gū)娘(niáng)" ve "teyze" kelimesi "姑(gū)妈(mā)" anlamına gelir.

Yani bu yabancı sevdiği kıza "Sevgili teyzem" diye hitap etmiş oldu.

Bugünkü ilginç hikayemizde 2 Çince kelime öğrenmiş olduk. Bunlardan birisi "姑(gū)娘(niáng)" ve diğeri ise "姑(gū)妈(mā)".

İlgileniyorsanız bana e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.
^^

AY FESTİVALİ

Sonbahar ortası Festivali (basitleştirilmiş Çince: 中秋节) Çinliler ve Vietnamlılar Ejderhatarafından kutlanan popüler bir ay takvimi festivalidir. Yaygın diğer adları Ay Festivali veya Aykeki Festivalidir. Bu festivalin ilk tanımlamaları bundan 3000 yıl önce, Rites of Zhou (Zhou’nun dinsel törenleri) isimli Batı Zhou Hanedanlığının dinsel ritüellerinin yazılı olduğu bir koleksiyonda bulunmuştur. Bu kutlama Tang Hanedanlığı döneminde popüler hale gelmiştir. Festival, Çin takviminin sekizinci ayının 15. Günü yapılmaktadır. Miladi takvimde bu tarih her yıl değişmekle birlikte, Eylül ayı ve Ekim ayının başı arasında fenerlerdeğişmektedir. Bu yıl yapılacak Ay Festivalinin ilk günü 30 Eylüldür.

Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti bu festivali 2006 yılında “değiştirilemez kültürel miras” olarak belirlemiş ve 2008 yılında ise ulusal tatil ilan edilmiştir. Ayrıca bu festival Tayvan’da da ulusal tatildir.


Gelenekler

Ay Festivali Çin takvimindeki çok önemli endertatillerden biridir.Aykeki - 2 Diğerleri ise, İlkbahar Festivali ve Kış Gündönümüdür. Ay Festivalini kutlarken yapılankültürel ve bölgesel gelenekler:

• Aykeki yemek,

• Çin’in bazı bölgelerinde genç bayan ve genç erkeklerin kendilerine eş bulabilmeleri için danslar düzenlenir.
Aykeki - 1
• Kulelere fenerler asılır, ayrıca ışıl ışıl yanan fenerler taşınır ve dilek fenerleri uçurulur.

• Ateş Dragonu dansları yapılır.

• Ay Tavşanı (Ayın üzerindeki şekillerin bir tavşana benzetilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Eskiden Ay üzerinde bir tavşanın yaşadığına inanılmaktaydı.)fener - 2 geleneksel bir ikondur.


Bu festivalle alakalı birçok hikaye vardır. Bunlardan biri olan yaygın bir halk hikayesi şu şekildedir:

Ay Festivali ile 14.yy’da yaşanan Yuan Hanedanlığı zamanında yaşanan Moğol istilasına karşı Çinlilerin yükselişini hatırlatmaktadır. Grup toplantıları yasaklandığından dolayı o dönemdeki Moğol istilasına karşı ayaklanmak imkansız bir hale gelmişti. Çinlilerin isyan lideri Zhu Yuanzhang’ın danışmanlarından olan Liu Bowen ayaklanmayı Ay Festivalinin olduğu dönemde yapmayı önerdi. Bunun nedeni de, Moğolların Aykeklerini yememesiydi. Moğol kralının uzun yaşaması temennisiyle şehirdeki Çinlilere Aykekleri göndermek için Moğol kralından izin aldı. Bununla birlikte, Aykeklerinin hepsinin içinde bir parça kağıda yazılmış “Moğolları sekizinci ayın 15. Gününde öldürün.” mesajı yer almaktaydı. Ay Festivali akşamında, isyancılar bir saldırı düzenledi ve istilacı Moğolları yönetimden indirdi. Bunun ardından da, Zhu yönetimindeki Ming Hanedanlığı dönemi başladı. Bu nedenledir ki, Ay Festivali, Aykekleri ile kutlanmaktadır.

Powered by Şevket Çalışkan