Geçmiş yazılarımızKöşe yazısı

Merhaba,

Ben Joana. Nasılsınız?

İlk olarak, hepinizin "Çin yeni yılını" kutlarım. Evet! Çin yeni yılı hakkında bir blog yazmaya karar verdik.^^

Bursalıların Çinceye gitgide artan bir ilgisi var. Bizim öğretim sistemimiz içerisinde 6 tane kitap bulunuyor. Bu kitapları yapboz parçaları gibi birleştirip en iyi harmanı oluşturduk. Pinyin ile başlayıp cümleye kadar giden 4 adımda size Çinceyi öğretiyoruz. Bu sistem sayesinde Çince öğrenmeye başladıktan 5 ay sonra HSK sınavına girebilirsiniz. Aynı zamanda, sizlere kelime öğrenmede yardımcı olması için flashcardlar hazırladık. Bilmeyenler için tekrar söyleyelim, Çince konuşmak çok zor değildir, yazmak ise birazcık zordur. Bunun için düzenli olarak öğrencilerimize ödevler verip onların pratik yapmalarını, böylece öğrenmelerini hızlandırmayı hedefliyoruz. Özellikle Çince yazmak istiyorsanız, karakterleri düzenli aralıklarla çalışmak çok önemlidir.

Son olarak, umarım herkes çalışmalarında başarılı olur. Mutlu ve sağlıklı bir yılan yılı geçirmeniz dileğiyle...

ÇİN YENİ YILI

Çin yeni yılı, geleneksel Çin festivallerinin en önemlisidir. Geleneksel Çin takvim yılının başlama dönemi olan ilkbaharın geldiğini gösterir. Çince adı春節 (pinyin: Chūnjié) dir ve “İlkbahar festivali” ya da “Ay yeni yılı” olarak da bilinir. Festival geleneksel Çin takviminin ilk ayının ilk günü başlar ve 15. günü “kağıt fener festivali” ile biter. Çin takviminde yılın ilk günü festival olduğu için yılın son günü akşamında aileler bir araya gelerek akşam yemeği yerler.

Çin yeni yılı, Çin takvimindeki en uzun ve en önemli festivaldir. Çin yeni yılının ortaya çıkışı yüzyıllar öncesine dayanır ve önemini birkaç farklı efsaneden ve gelenekten alır.

Çin yeni yılı Çinde kutlanmasının yanı sıra, önemli ölçüde Çinli nüfus barındıran Hong Kong, Makao, Singapur, Tayland, Endonezya, Malezya, Tayvan, Filipinler gibi coğrafi açıdan Çin’e yakın olan ülkelerde de kutlanmaktadır.

Yeni yıl kutlamaları bölgeye ve geleneğe bağlı olarak büyük farklılıklar gösterebilir. Hediyeler, dekorasyon malzemeleri, yemek ve elbiseler alınır. Kötü kaderi atmak ve gelecek yılın iyi şans getirmesi için geleneksel olarak her aile evde temizlik yapar. Pencereler ve kapılar kırmızı renkli geleneksel kağıt kesimleriyle donatılır. Yeni yıl akşamı aileler bir araya gelerek akşam yemeklerini yerler. Akşamı havai fişekler ile sonlandırırlar. Ertesi günün erken saatlerinde, çocuklar anne-babalarına yeni yılda sağlıklı ve mutlu bir yıl dilerler ve kırmızı zarfların içinde para alırlar.

Çin takviminin yıllarını tanımlayacak rakamlar (2012, 2013 vb.) geleneksel olarak kullanılmamaktadır.

Çin Yeni Yılı Tarihleri

Çin yeni yılının tarihi Ay-gün takvimini kullanarak belirlenir. Bu takvim aynı zamanda Han kültüründen etkilenmiş ülkelerde de kullanılmaktadır. Bu ülkelere örnek olarak Kore, Japonya, Vietnam gösterilebilir. Miladi takvimde Çin yeni yılı her yıl 21 Ocak ve 20 Şubat aralığında farklı günlere denk gelir.

Yandaki tabloda 1996 yılından 2031 yılına kadar Çin yeni yılı tarihleri ve o yıla ait Çin burçları verilmiştir. Bunun haricinde Çin astrolojisinde 5 element bulunmaktadır. Bu elementler: Tahta, Ateş, Toprak, Metal ve Su’dur. Bu elementler Yin ve Yang’ın etkileşiminden dolayı her iki yılda bir döngü içindedir. Bu nedenle, elementler şu şekilde bir ayrım içindedir: Yang Tahta, Yin Tahta, Yang Ateş, Yin Ateş, vb. Bu nedenle 60 yıllık bir döngü oluşur. Örneğin, Yang Ateş Fare yılı 1936 yılında ve 1996 yılında görülür, yani arada 60 yıllık bir fark vardır.

Mitoloji

Anlatılanlara ve efsanelere göre, Çin yeni yılı “Nian” olarak adlandırılan bir mitolojik canavara karşı yapılan mücadele ile başlamaktadır. Nian her yeni yılın ilk günü köylülerin hayvanlarını, ekinlerini ve hatta köylüleri, özellikle de çocukları, yemek için gelirmiş. Köylüler de korunmak için her yeni yılın ilk günü kapılarının önüne yiyecek koyarlarmış. Böylece, Nian onların hazırladıkları yiyecekleri yedikten sonra insanlara saldırmayacaklarına inanıyorlarmış. Bir gün, köylüler Nian’ın kırmızı giymiş küçük bir çocuktan korkup kaçtığını görmüşler ve Nian’ın kırmızı renkten korktuğunu anlamışlar. Bu nedenle, her yeni yılda köylüler kapılarının önüne ve camlarına hazırladıkları kırmızırenkteki fenerleri ve parşömen kağıtlarını asmaya başlamışlar. Ayrıca, Nian’ı korkutmak için maytaplar da kullanırlarmış. O zamandan sonra, Nian bir dahaköye gelmemiş. Nian daha sonrasında eski bir Taoist keşiş olan Hongjun Laozu (Basitleştirilmiş Çince: 鸿钧老祖; pinyin: Hóngjūn Lǎozǔ) tarafından yakalandığına inanılmaktadır.

Kırmızı Zarflar

Geleneksel olarak, Kırmızı zarflar (Basitleştirilmiş Çince: 红包, pinyin: hóngbāo) Çin yeni yılı kutlamalarında yeni evli çiftler ve yaşlılar tarafından evlenmemiş gençlere ve çocuklara verilir. Kırmızı zarflar özellikle kötü ruhları uzakta tutmak amacıyla verilir.

Kırmızı zarfların içinde hemen hemen hep para bulunur. Zarfın içindeki paranın miktarı çift sayı olması önemlidir, çünkü cenazelerde zarfın içindeki paranın miktarı tek sayıdır. Sekiz sayısı “Servet” kelimesinin sesteşi olduğundan şanslı kabul edilir. Altı sayısı ise “Rahat” kelimesinin sesteşi olduğundan şanslı kabul edilir. Tek ve çift sayılar ilk rakamlarına bakılarak belirlenir. Örneğin, 30 ve 50 tek sayılardır ve cenazelerde verilebilir.

Kırmızı zarf isteme eylemi讨紅包 tǎo-hóngbāo olarak adlandırılır. Evli bir kişi bu isteği geri çeviremez, çünkü bu yeni yılda o kişinin “şanssız” olacağı manasına gelir.

Havai Fişekler

Bambu sapları barut ile doldurulup daha sonrasında yakılıp ufak patlamaların ortaya çıkarılması antik Çinde kötü ruhların uzaklaştırılması amacıyla kullanılırdı. Modern zamanlarda ise, bu metod maytapların ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Maytaplar genellikle uzun fünyelere bağlanarak asılabilir hale getirildi. Her maytabın etrafına kırmızı kağıt yapıştırılmıştır. Ateşlendiğinde, maytaplar sağır edici derecede yüksek bir ses çıkartır ve böylece kötü ruhlaruzaklaştığına inanılırdı. Maytapların patlatılması yeni yıl kutlamalarını ifade ettiği için yılın eğlenceli bir zamanının geldiğini göstermektedir.

İlkbahar Göçü

Geleneksel olarak, Çin yeni yılında aileler biraraya gelir. Modern Çin’de, göçmen işçiler yeni yılı aileleri ile geçirebilmek için Çin yeni yılı öncesinde evlerine yolculuk yaparlar. Çok uzak mesafelerde yapılan yolculukların sayısı çok fazla olduğundan, demiryolları, otobüsler ve havayolları ile yeni yıldan 15 gün önce özel anlaşmalar yapılır.Bu 40 günlük periyot “chunyun” (Basitleştirilmiş Çince: 春运; pinyin: chūnyùn) olarak adlandırılır. Kelime olarak tercümesi “Bahar Festivali sırasındaki ulaşım” olan bu yolculuk Dünya’da yıllık gerçekleşen bilinen en büyük göçtür. Bu dönemde, Çin’in nüfusundan daha fazla şehirlerarası yolculuk yapılmaktadır.

Powered by Şevket Çalışkan