Geçmiş yazılarımızKöşe yazısı

^^ Herkese tekrar merhaba, Ben Joana.


Nasılsınız? Mevsim değişiminde olduğumuz için kendinize dikkat edin lütfen.


Bugünlerde Çinceyi nasıl öğrenmek gerektiğiyle ilgili bazı e-postalar almaya başladım. Türk arkadaşlarımdan hep “çançinçon” kelimesini duyuyorum. Birçok kişi Çince’nin çok zor olduğunu düşünüyor. Benim bildiğim kadarıyla, Dünyanın en zor dillerinin sıralandığı listed ilk üç şu şekilde: Çince, Yunanca ve Arapça.


Çincedeki tonlar ve Çince karakterleri oldukça kafa karıştırıcı olarak gözükmektedir. Çinceyi zor yapan şeyler bana göre şunlardır:


*Yazım sistemi zordur. Öğrenilmesi gereken çok fazla sayıda Çince karakteri vardır ve okunduğu gibi yazılmaz. Bu, kelimenin yazımını unuttuğunuz zaman, herhangi bir kural olmadığı için kelimeyi yazamayacağınız anlamına gelir.


*Yazarken belli bir alfabesi yoktur. İngilizce yazım açısından bakıldığında çok kolaydır. İngilizcede kelimeleri yazabilmeniz için 26 harf bulunmaktadır ve bu harfleri soldan sağa doğru kelimeler arasında boşluklar bırakarak sayfaya yazarsınız. Çincede ise, yazım açısından alfabe ile alakalı birşey bulamazsınız. Çince karakterlerinin bileşenleri iki yöndedir. Diğer dillerdeki tek boyuttaki alfabetik yazımlara benzemez.


*Sözlükte bir kelime bulmak bile karmaşıktır. Çincede bir kelimenin anlamına sözlükten bakmak için yazımını ve söylenişini aynı anda bilmeniz gerekir. Çincede çeşitli şekillerde yazılmış sözlükler bulunduğu için, Dünyadaki sözlük yoğunluğu bakımından en zengin dillerden biridir.


*Eski Çince (wenyanwen). Eski Çince gerçekten birkaç bin yıllıktır ve literatürü bilen kitapkurdu küçük bir elit grup arasında bilginin yayılması için kısa, gizemli şakalar yazılmıştır.


*Tonların bulunduğu diller gariptir. Batılıların en çok zorlanığı kısım burasıdır ve Çince hakkında en çok şikayet edilen kısımdır.


*Kültür farklılığı. Batılıların Çincede zorlanmasının ana sebeplerinden birisi batı ve doğu arasındaki kültür izolasyonunun çok uzun sürmesidir.


Peki, Çince gerçekten öğrenilmesi bu kadar zor bir dil mi? Hiç sanmıyorum. Çinceyi sadece yarım aydır alan öğrencilerim de çok zor olduğunu düşünmüyorlar. Neden? Çünkü Mandarin Çincesi Çin’in resmi dili. Çinliler artık eski Çinceyi (wenyanwen) konuşmuyorlar. Ve artık PinYin var! PinYin’den sonra 4 ton öğrenilir. Çoğu öğrencim tonları sadece 6 saatte öğrenmekte. Öğrencilerimle çok gurur duyuyorum. Tonları öğrendikten sonra da, Çince karakterleri öğreniyoruz. Çince neden gittikçe popüler olmaya başladı?


Uzmanlar diyor ki, ebeveynler, öğrenciler ve öğretmenler Çin’in önemli bir ülke olarak ortaya çıkışının, akıcı Çince konuşmanın öğrencilere daha fazla imkan sunacağına inanmaktadırlar. İyi derecede Çince konuşmanın iş hayatı ve iş başvurularındaki etkisi yadsınamaz ölçüdedir.


Eğer sorularınız varsa bana cincedersim@gmail.com posta adresinden ulaşabilirsiniz. Sorularınızı yanıtlamak için sabırsızlanıyorum. :)


İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

KAĞIT KESME SANATI

Kağıt kesme sanatı Çin el sanatlarının çok ayırt edici bir sanatıdır. 6.yy’da erkekler kutsal ritüellerinde kullandılar ve bayanlar ise tapınaklarda altın ve gümüş rengi folyoları kestikten sonra saçlarına yapıştırmaktaydılar. Daha sonra, bu kesilmiş kağıtlar festivallerde kapıları ve pencereleri süslemek için kullanıldı. Yüzlerce yıllık değişimden sonra, şimdi taşra halkının, özellikle bayanların, popüler dekorasyon malzemesi haline gelmiştir.

Ana kesim malzemeleri: kağıt ve makas ya da oyma bıçağıdır fakat akıllı ve eli yatkın zanaatkarlar günlük yaşam temasının kesimlerinde çok başarılılardır. Bu metodla yapılan nesnelere dikkatlice baktığınızda, figürlerin gerçek yaşam anlatımlarından veya bitkilerin ve hayvanların çeşitli vücut hareketlerinden çok etkileneceksiniz. Kasımpatı’nın kıvrık yaprak deseni, alaca saksağanın küçücük tüyleri ve gençlerin büyüklerine yılbaşı şarkıları söylemesi ya da evli kızın ailesini ziyareti vb. daha pek çok desen sizi büyüleyebilir.

Resim gibi diğer sanat formlarının da benzer sahneler göstermesine rağmen, kağıt kesme sanatı el yapımı heyecanlandıran çizgileri ve hünerli desenlerinin çekiciliğiyle halen ayaktadır. Üç boyutlu sahnelerin görsel olarak kağıttan yapılması için, zanaatkarlar hayal güçlerini ortaya koymaktadırlar. Zanaatkarlar ikincil parçaları çıkarıp ana gövdeyi düzgünce ve gözle görünür şekilde ayarlamalılardır.

İnsanlar kesme kağıtlarla umut ve rahatlık bulma dileklerini ifade ederler. Örneğin; bir evlilik töreni için, kırmızı kesme kağıtlar gelenekseldir ve çay masalarının, masa örtülerinin ve diğer eşyaların gerekli dekorasyon malzemesidir. Büyük kırmızı bir kağıt karakteri olan “Xi” (mutluluk) yeni evlenenlerin kapılarına asılması gelenekseldir. Aile büyüklerinden birinin doğum gününde “Shou” karakteri uzun yaşamı temsil eder ve kutlamaya tat katar.

Kesme kağıtları yapmak için profesyonel olmaya gerek yoktur. Bir kağıt ve bir makasla bile bu sanatı kısa sürede öğrenebilir. Profesyonel olan bir kişi farklı büyüklükte makas ve bıçaklar kullanarak çok daha karmaşık şekilleri elde etmektedir. Karmaşık şekiller kağıda önceden çizilir ve daha sonra onlarca farklı makasla kesme işlemi gerçekleştirilir. Konuları ne olursa olsun, kesme kağıtlar için en önemli olan nokta gerçeğe uygun olmalarıdır.

Powered by Şevket Çalışkan